GCUA Employee Directory
Phone: (856) 423-3500
Fax: (856) 423-5563
Mailing Address:
Gloucester County Utilities Authority
2 Paradise Road
West Deptford, NJ 08066
Office Hours of Operation: Monday through Friday, 7:00 am to 3:00 pm
GCUA Administrative Staff
John J Vinci Sr. x102
Executive Director
jvinci@gcuanj.com
Stephanie Killeen x117
Human Resource Officer/Permit Clerk
skilleen@gcuanj.com
Joseph Stoever x109
Maintenance Supervisor
jstoever@gcuanj.com
Ronald Killeen x124
Supervisor of Inventory and Procurement
rkilleen@gcuanj.com
Russell Marino
Sludge Disposal Supervisor
rmarino@gcuanj.com
Joseph Boring x112
Industrial Pretreatment Manager
jboring@gcuanj.com
Wayne Love x116
Engineering Technician
Safety Director
wlove@gcuanj.com
John Szymborski X122
Facilities Supervisor
jszymborski@gcuanj.com
Brian Hanlon
Janitor Part-Time
Edward Bowman x104
Manager of Operations
ebowman@gcuanj.com
Colleen O’Brien x118
Office Manager/ Accounts Supervisor
cobrien@gcuanj.com
Joseph Marianna
Facilities Supervisor
Dana Craft
IPP/Lab Coordinator
Rocco Ficara x106
Assistant Executive Director
rficara@gcuanj.com
John Dabback x110
Lab Director
jdabback@gcuanj.com
Dixie Kolman x103
Accounts Payable/Office Assistant
dkolman@gcuanj.com
Courtney Troxell x119
Business Analyst/Board Secretary
ctroxell@gcuanj.com
Professional
Angelini Viniar & Freedman LLP
General Counsel
Remington & Vernick
Engineers
Bowman & Company, LLP
Auditors
Maintenance Department
Anthony DeFrancesco
Instrumentation/Electrician
Forrest Loper
Facilities Mechanic II
Sean Cooper
Facilities Mechanic I
Steven Keeny
Instrumentation/Electrician
Granden B Ledyard III
Instrumentation/Programmer
Charles Shawaryn
Instrumentation/Electrician
Felix Annise
Instrumentation/ Programmer
Charles Read
Master Mechanic
Patrick Spring
Master Mechanic
Paul Rivell
Licensed Electrician
Mark Poolos
Lead Master Mechanic
Brian Kerr
Master Mechanic
Frank DiMarco
Facilities Mechanic II
Michael Moore
Inventory Control Clerk
Dean Tassi
Collection Systems Operator
Operations Department
William Gigliotti
Sr. Biological Operator
Terill Hargrove
Sr. Biological Operator
Richard Dinger
Laborer V
Jacob Grelli
Dewatering Operator
Warren Sharper
Laborer III
Samuel Zook
Laborer I
Charles Rainier
Laborer III
Ronald Lippincott
Utility Worker
Matthew Troxell
Dewatering Operator
Alphonso Ganci
Dewatering Operator
David Chapes
Laborer III
Stephanie Gibson
Lab Technician Sr.
Timothy Vedder
Sr. Equipment Operator
Keith Hallion
Sr.Biological Operator
Charles Blasetto
Lab Technician Sr.
Martin Baney
Dewatering Operator
Joseph Weber
Sr.Biological Operator
Carmen Zamapaglione
Sr. Equipment Operator
Tony Morina
Utility Worker
Franklin Green
Sr. Equipment Operator
John Moore
Laborer III